A projektben részt vevő intézmények: Dornyay Béla Múzeum

A megvalósítás éve: 2017. október 24 -2018. március 17.

Helyszín: Dornyay Béla Múzeum (Salgótarján 3100, Múzeum tér 2.)

NKA támogatás összege: 800.000.- Ft

A projekt leírása:

A Dornyay Béla Múzeum 2017-ben csatlakozott a Nagy Háború centenáriumi megemlékezéséhez. A múzeum saját gyűjteményi anyagára alapozott nógrádi tematikájú első világháborús emlékkiállításon elsődleges szerepet szántunk a címben is szereplő „emlék” szónak. 
Kiállításunk gerincét Haázer Nándor tüzér szakaszvezető tűzmester A világháború emléke 1914 – 1918 címmel ellátott fotóalbuma adta. Az eredeti fotóalbumot és hadinaplót egy kiállítótér előtti vitrinben helyeztük el.
Bevezetésként a nógrádi katonák sorkatonai szolgálatára utaló tárgy együttest mutattunk be az 1914-et megelőző évekből (obsitlevél, lövész oklevél, szolgálati emléklap, tengerész emlékkendő, a losonci cs. és kir. 25. gyalogezred emléklapja, és egyik századának csoportképe).
Kiállításunk keretét a fotóalbumban található 42 nagyobb és 5 kisebb harctéri fénykép adta, felvételek a tábori életről, tüzérségi fegyverekről, fotók a tűzvonalból, arc- és csoportképek Haázer ütegéből, uralkodói frontlátogatásokról, valamint Haázer Nándor portréja.
A kiállító terem nyugati, déli és keleti falfelületén 25 méter hosszan került bemutatásra a fotóalbum képanyaga. 
A további emlékezést szolgálta a frontot megjárt nógrádi katonák tárgyi emlékeinek bemutatása, egyszerű és színes tábori levelezőlapokon megmaradt üzeneteik, csapategységeikről, önmagukról készült fényképeik.
Vitrinekben elhelyezve mutattuk be a Nagy Háború nagyrészt nógrádi vonatkozású tárgyi és dokumentációs emlékeit (frontgyűrű, löveg hüvelyből készült dísztárgyak, töltényből készült öngyújtó, világháborús képes levelezőlapok, kitüntetések, kitüntetési okmányok, fegyvernemi jelvények, tábori levelezőlapok); a vitrinek lábazatát homokzsák szerű installáció alkotta.
A kiállítóterem beugró részében egy exteriőrt alakítottunk ki, melyben egy katonai alakulat tábori életét jelenítettük meg: a katonák ebédhez készülődnek, kártyáznak, tábori lapot olvasnak, levelet írnak. Nagyméretű fotók jelenítették meg a tábori pihenőhelyen csajkából ebédelő katonákat, és a tábori konyhát.
A területen két katonaláda állt, egy kecskelábú faasztal, melyen csajkák, kulacs, bajonett, tábori evőeszköz, zsebkés és egy pakli magyar kártya. Mellette egy másik asztalnál további két katonaláda, az asztalon tábori levelezőlapok, korabeli ceruza, tintaceruza és a „Palóc Baka”, a 25. losonci gyalogezred tábori újságjának egy száma hever. A falrészen korabeli trombitát és a 25. gyalogezred kenyértarisznyáját helyeztük el. Ebben az egységben mutattuk be az első világháború ún. csukaszürke egyenruháját egy bábu segítségével.
A beugró rész felé vezető falrészen két eredeti, a keleti és olaszországi hadszíntér térképe volt látható, melyek a múzeum névadójának, Dornyay Bélának a gyűjteményéből származnak. 
Törekvésünk volt gyűjteményi anyagunk minél teljesebb, a modern technikát is igénybe vevő bemutatására. A múzeum gyűjteményében őrzött, és kiállított tábori levelezőlapok szövegét hangrögzítéssel tettük hallhatóvá a kiállítótérben. A fotóalbumot és hadinaplót bemutató vitrin felett egy 82 cm-es átmérőjű képernyőn a kiállított és egyéb képi és írott dokumentumokat láthattuk slide-show keretében. 
A kiállításhoz kapcsolódó múzeumpedagógiai alkalmak az általános iskola felső tagozatos diákjait és a középiskolai korosztályt célozták – kapcsolódva az iskolai tananyaghoz és segítve az élményszerű információszerzést.
Kiállításunk továbbá nagyszerű hátteret biztosított a 25. Losonci Gyalogezred tiszteletére rendezett ünnepi megemlékezésnek, valamint helyet adott a Dornyay Béla Múzeum Baráti Köre őszi rendezvényének, amelyen a helyi salgótarjáni helyőrség két világháború közötti történetéről hangzott el előadás.

Jellemző adatok:

Látogatószám: 2401 fő
Múzeumpedagógia foglalkozáson résztvevők száma: 76 fő

Kapcsolódó linkek:

https://dornyaymuzeum.hu/a-vilaghaboru-emleke-1914-1918-kiallitasismerteto/

https://dornyaymuzeum.hu/tarlatlatogatas-es-muzeumpedagogiai-foglalkozas-vilaghaboru-emleke-kiallitasban/

https://dornyaymuzeum.hu/a-vilaghaboru-emleke/

https://dornyaymuzeum.hu/regi-fenykepek-es-fegyverek-meselnek-vilaghaborurol/

https://dornyaymuzeum.hu/vilaghaboru-emleke-1914-1918-kiallitasmegnyito-kepekben/