A projektben részt vevő intézmények: Nagykőrösi Arany János Kulturális Központ és tagintézménye, az Arany János Közérdekű Muzeális Gyűjtemény

A megvalósítás éve: 2017-2018

Helyszín: 2750 Nagykőrös, Szabadság tér 7.

NKA támogatás összege: 10.000.000 HUF

A projekt leírása:  

Kiállításunk keretében egy olyan új kiállítóteret terveztünk kialakítani, melynek fő témáját Arany János Nagykőrösön töltött évei adták, ugyanakkor bepillantást adtak a kor oktatási, várostörténeti vonatkozású emlékeibe, Arany és a nagykőrösiek mindennapjaiba. A kiállítás tervezése során kiemelt fontosságú szempontként kezeltük a magas színvonalú múzeumpedagógiai igényeket, mivel az elsődlegesen megszólítani kívánt célközönséget az iskolások és fiatal felnőttek alkották, valamint hosszú távon kiemelt célkitűzés a külföldi turisták megszólítása volt.
A megvalósítás eredményeként egy minden tekintetben korszerű kiállítótér kerül kialakításra, melyben a felgyorsult életmódhoz és vibráló infokommunikációs platformokhoz szokott fiatalok figyelmét is sikerrel ragadtuk meg. Ehhez elengedhetetlen olyan készülékek és technológiák alkalmazása, melyet Arany korával összhangban szükséges bemutatni úgy, hogy a modern eszközök használata ne legyen a kiállítás tartalmától és bemutatott emlékeitől életidegen, sőt, hangulatában inkább elősegítse azok megértését, közelebb hozza Arany szellemi hagyatékát a látogatóhoz. A térben elhelyezett készülékek lehetőséget adtak a megjelenítendő tartalmak állagmegóvására is, amellett, hogy a szélesebb spektrumú audiovizuális ingerek segítségével akár a már ismert tárgyak, kéziratok, életesemények hatásosabban, igazi turisztikai attrakcióhoz méltó módon jeleníthetőek meg. 
A kiállító tér kialakításához egyedi tervezésű modulrendszert alkalmaztunk, melynek két kiemelendő tulajdonsága volt, melyek a kivitelezés megvalósítása során lehetővé tették az adott környezethez való alkalmazkodást. Az egyik, hogy a modulrendszer minden eleme kompatibilis egymással, függetlenül az általa betöltött funkciótól, ezáltal a modulok tetszőlegesen áthelyezhetőek, variálhatóak, az általuk leválasztott terek bővíthetőek, alakíthatóak. A rendszer másik kiemelendő előnye volt, hogy nem csak a térelrendezések, de a modulok funkciói, színe és tartalma is változtatható.
A fény- és hangeffektek tekintetében célunk volt egységes hangulatot varázsolni, ugyanakkor a kiállítótér leválasztásaihoz optimalizált, tematikánként elkülönülő hatásokat is kialakítani.
A modulelemekkel a kiállítótér bejárási útvonala is meghatározásra került, műszaki jellemzőik pedig lehetővé tették az adott alapterület legjobb kihasználtságát. A kiállítást minden korosztály számára kényelmesen használhatóvá és élvezhetővé kívántuk tenni, ezért az interaktív készülékek esetében is a könnyű kezelhetőséget tartottuk szem előtt, melynek előnye, hogy a használattal kapcsolatban is legfeljebb rövid tájékoztató elhelyezése szükséges.
A bemutatott gyűjteményi tárgyak és dokumentumok állagmegóvásához megfelelő vitrinek és fényforrások kerültek kialakításra, valamint olyan kiegészítő elemeket helyezünk el, melyeket a látogatók használhattak, kipróbálhattak, megérinthettek.
Múzeumpedagógiai céllal létrehoztunk egy szeparált teret, melyben csoportok számára rendhagyó tanóra megtartására volt lehetőség, Arany korát idéző iskolai bútorzattal. Az élményeket nem csupán a helyszínen biztosítottuk, hanem az intézmény falain kívül is, ezt egy a kiállítótérben elhelyezett fényképkészítő és –küldő alkalmazással valósítottuk meg. Az egyéni látogatók, osztályok, csoportok által készített fényképek a közösségi média segítségével ismerőseik körében is gondoskodtak intézményünk népszerűsítéséről amellett, hogy személyes emlékként szolgáltak látogatóink számára.

Jellemző adatok: 

Látogatószám: 14.289 fő

Kapcsolódó linkek:

Pályázati beszámoló: www.nka.hu, valamint a HUNGARICANA honlapján.

Intézményi honlap: www.korosikultura.hu

Hírportál: www.nagykoros.hu