Projekt alcíme: Az országos néprajzos muzeológus továbbképzés konferenciája

A projektben részt vevő intézmények: 

  • szervező, lebonyolító: Néprajzi Múzeum
  • szakmai partnerek: Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Szent István Király Múzeum

A megvalósítás éve: 2015>

Helyszín: Szent István Király Múzeum, Székesfehérvár

NKA támogatás összege: 1.500.000 Ft

A projekt leírása: 

Az állandó kiállítások a múzeumok kötelező velejárói, és mint ilyenek: a tartósság és a hosszútáv múzeumi formái. Egy állandó kiállításon nemcsak egy múzeumi történet, hanem a gyűjtemény kulcsdarabjai, több évtizedes kutatások eredményei láthatók. A múzeumok állandó kiállításai ezért az intézmények identitásának alapvető részei. De ez valóban így van-e, ezt tükrözi-e a magyarországi gyakorlat? Milyen módszertani és stratégiai eltérések érzékelhetők időben és térben? Van-e átjárás az egyes szakágak között: hatással van-e egymásra művészet és a társadalmi muzeológia? Vannak-e eltérések az országos és a helyi intézmények perspektívái között? Felismerhető-e a munkákban elméleti, módszertani és gyakorlati mintázat? A továbbképzés célja e kérdések és megközelítések problémaorientált feldolgozása, az állandó kiállításokról egyfajta szakmai diskurzus elindítása volt.

A múzeumok állandó kiállításai, gyűjteményi kiállításai és látványraktárai nemcsak a gyűjtemény nyilvánosságában biztosítják a tárgyak hosszú távú, tartós jelenlétét, hanem az intézmények időhöz való viszonyában a kontinuitás megteremtését szolgálják. A tradíció és a hagyományok megmutatása mellett viszont a perspektívaváltások és a módszertani megújítások is szerepet kaphatnak az állandó kiállítások kialakításában – nemzetközi porondon mindenképp. A néprajzos muzeológus továbbképzés konferenciája ezért is választotta 2015-ben az állandó kiállítások műfaji kérdésének vizsgálatát: a néprajzi témák és a helyi közösségek mindennapijait feldolgozó gyűjteményekkel szempontjából. Tartalmi kérdések mellett viszont a formai megoldások is figyelmet kaptak: mint a térszervezés, a látványtervezés, a grafika és az időtállóság lehetőségei és szempontjai. Ezt egészítik ki a műtárgyak védelemi, állagmegóvási és biztonságtechnikai megoldásai, továbbá az állandó kiállítások oktatásban és a turizmusban elfoglalt helye és szerepe, ennek fenntartása és változása. Kulcskérdés volt, hogy miként egyeztethetők össze ezek az eltérő komponensek: a tartalom és a forma, a változás és a változatlanság, az aktualitás és a maradandóság. A konferencia nem adott minden kérdésre megnyugtató választ, sokkal inkább azt tekintette céljának, hogy erről tudatos és módszeres gondolkodást kezdeményezzen a múzeumtudomány kérdéseit is szem előtt tartva.

Jellemző adatok: A konferencia éves részvételi száma 100 fő: néprajzos muzeológusok és meghívott vendégek.

Kapcsolódó linkek: A pályázati beszámoló EZEN A LINKEN érhető el; illetve jelenleg készül a néprajzos muzeológus továbbképzések számára egy önálló aloldal, amely nemcsak az archiválás, hanem a tartalmi részek szempontjából is fontos lesz.