A projektben részt vevő intézmények: 

  • Magyar Nemzeti Múzeum
  • Veszprémi Laczkó Dezső Múzeum
  • Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (MTA CSKF) Földtani és Geokémiai Intézete

A megvalósítás éve: 2016

Helyszín: 

  • Magyar Nemzeti Múzeum, Díszterem
  • MTA CSFK Földtani és Geokémiai Intézete

NKA támogatás összege: 600.000 Ft

A projekt leírása: 

A Magyar Nemzeti Múzeum és a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum, valamint a MTA CSFK Földtani és Geokémiai Intézetének együttműködésével létrehozott, a Nemzeti Kulturális Alap által támogatott nemzetközi szakmai továbbképzés célja az volt, hogy a múzeumi kollégáknak bemutassuk azokat a természettudományos módszereket, eszközöket, amelyek segítséget nyújthatnak munkájukhoz. Az elmúlt években folyó közös nemzetközi kutatások – például a habán kerámiáknál – számos új eredményt hoztak, amelyek egy részéről külföldi konferenciákon is beszámoltunk. Ezekről a módszerekről, alkalmazásuk lehetőségeiről, a habán kerámiákkal kapcsolatos új eredményekről szólt a kétnapos továbbképzés. A külföldön bemutatott angol nyelvű poszterek tanulmányozására, megbeszélésére is lehetőség nyílott. A rendezvény iránt nagyon nagy volt az érdeklődés. A vidéki és budapesti múzeumok – kollégái mellett a felsőfokú oktatásban részt vevő egyetemi hallgatók és oktatók, valamint doktori iskolások is jelentkeztek, továbbá az MTA különböző intézeteiből is többen érdeklődtek a programok iránt. A külföldi vendégeink, részben társelőadóink három országból érkeztek – Romániából, Ausztriából és Olaszországból. 
Az első napon az előadások elhangzása és a digitális kivetítéssel nyomon követhető XRF mérési bemutató után került sor a „Hutterite, Haban Culture in Central Europe” című Acta Etnographica Hungarica szám bemutatójára. A könyvbemutatót Sebestyén Márta és Csörsz Rumen István hutterita énekek világát bemutató előadása és magával ragadó zenei tolmácsolása vezette be. A szakmai napon az Unicam cég által kiállított gépeket is meg lehetett tekinteni, ki lehetett próbálni. A második nap programját a hazai archeometriai kutatások egyik vezető intézményében, az MTA CSFK Földtani és Geokémiai Intézetben rendeztük meg, ahol lehetőség nyílt a műszerpark megtekintésére is. Először az Archeometriai Kutatócsoport tagjai előadások keretében mutatták be a hallgatóság számára munkájukat, eredményeiket. Majd a laboratóriumi látogatások következtek, ahol a kutatócsoport tagjai beavatták a kisebb csoportokra osztott hallgatóságot a különböző vizsgálati módszerek, gépek működésének rejtelmeibe. A résztvevők nem csak a kerámiák vizsgálatában manapság rutinszerűen alkalmazott módszerekkel, azok alkalmazásának előnyeivel és korlátaival ismerkedhettek meg, hanem olyan, nemzetközileg újdonságnak számító analitikai eszközzel is, mint az intézetben 2014 decemberében üzembe helyezett mikro-röntgendiffraktométer. Ez különösen a kerámiák, mázak és más üveges anyagok anyagvizsgálatában hoz új eredményeket. 
Az első napon 59 kolléga, a második napon 47 kolléga vett részt. A visszajelzések, utóbb kapott pozitív hangú levelek azt mutatják, hogy nagy igény van az ilyen típusú komplex, komoly tudományos ismeretek bemutatására. Hiánypótló, régóta várt lehetőségként értékelték a szakmai továbbképzést általában a résztvevők.

Jellemző adatok: résztvevők száma: 106 fő

Kapcsolódó linkek: 

https://mnm.hu/hu/esemenyek/szakmai-munka/az-archeometriai-modszerek-jelentosege-muzeumi-keramiagyujtemenyek-vizsgalatanal

https://hungaricana.hu/hu/nka-palyazati-beszamolok/