A projektben részt vevő intézmények: Damjanich János Múzeum

A megvalósítás éve: 2015–2016.

Helyszín: Szolnok, a Damjanich János Múzeum főépülete és műtárgyraktára

NKA támogatás összege: 1 685 332 Ft

A projekt leírása: 

A Damjanich János Múzeum műtárgyraktára Szolnokon a Zagyva folyó bal partján található a Sebestyén krt. 3 szám alatt. A téglalap alaprajzú, 38,6x16,7m befoglaló méretű, négyszintes épületben kaptak helyet a történeti, néprajzi és régészeti gyűjtemények raktárai.
Az épület az 1930-as évek második felében épült egy légvédelmi tüzér laktanya részeként. A háború után a laktanyát a szovjet hadsereg használta 1990-ig. Ezt követően a raktározási gondok enyhítésére az épület kezelését a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága kapta meg.
Az épület olyan állapotban került a múzeum birtokába, ahogy azt a szovjet hadsereg elhagyta. Nem voltak benne a műtárgyak raktározására és megóvására alkalmas helyiségek és az üzemeltetés egyéb feltételei sem teljesültek. Víz, világítás, fűtés és szennyvízelvezetés nélküli, beázó és erősen felvizesedett, romos épület volt.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat – mint tulajdonos – által elnyert címzett állami támogatás keretében 2002-ben lehetőség nyílt a teljes körű felújítására.
Az egykori laktanyában lévő legénységi szállás hálótermeinek és más helyiségeinek átalakításával 28, műtárgyak elhelyezésére szolgáló raktár, ezen kívül kutató, feldolgozó és szociális helyiségek kerültek kialakításra. A felújított épület ugrásszerű javulást eredményezett a műtárgyak raktározási körülményeiben.
A raktározott tárgyak sokszínűsége miatt a tárolási körülményeknek a különféle anyagok tulajdonságaihoz kell igazodniuk.
A rendszeres műtárgykörnyezeti méréseknek sem a személyi, sem a tárgyi feltételei nem voltak adottak, ezért mért adatokkal nem rendelkeztünk az egyes raktárhelyiségekben lévő műtárgykörnyezetről.
A NKA által 2015-ben „Vidéki múzeumok állományvédelmi fejlesztésére” kiírt pályázatán elnyert összegből Pikkerton ZigBee vezeték nélküli mérőrendszer elemeit szereztük be. A mérőrendszer önműködő, helyszíni felügyeletet nem igényel.
A ZBS-122 multiszenzorok mérik a hőmérsékletet, páratartalmat, légnyomást, a látható fény mennyiségét és az elemek töltöttségi szintjét. A mért adatokat ZBR-100 átjátszókon keresztül továbbítják a ZBG-100 központi egységbe. A ZBG-100 regisztrálja az adatokat, és egy Robustel R3000 ipari routeren keresztül a múzeum főépületébe, a restaurátor műhelyben lévő számítógépre továbbítja a mért adatokat. A beállított hőmérséklet és páratartalom határértékeinek átlépése esetén a rendszer riasztásokat küld. A Pikkerton ZigBee mérőrendszer beszerzésével és működtetésével a távolból is figyelemmel kísérhetjük az egyes raktárhelyiségek műtárgykörnyezeti értékeit. A regisztrált adatok letöltésével már csaknem hároméves adatbázissal rendelkezünk.
A pályázaton elnyert összegből beszereztünk még egy Elsec-765 környezeti monitort, amelyet a Damjanich Múzeum Kossuth téri épületében lévő állandó és időszaki kiállítótermek, valamint a történeti, néprajzi, régészeti és képzőművészeti raktárak műtárgykörnyezeti értékeinek mérésére használunk. A rendszeres méréseknek köszönhetően szintén közel három év mért adataival rendelkezünk a főépület kiállító- és raktárhelyiségeiről is.
A rendszeres széleskörű adatgyűjtés az első lépés a gyűjteményekre ható külső tényezők okozta károsodások kivédésére.

Jellemző adatok: -

Kapcsolódó linkek: 

http://www.djm.hu/palyazatok/teljesitett/szakmai-beszamolo-8212-a-nemzeti-kulturalis-alap-tamogatasaval-megvalosult-allomanyvedelmi-fejlesztesrol.html