A projekt megvalósítója:

  1. Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltára, Szombathely
  2. Magyar Nemzeti Levéltár Zala Megyei Levéltára, Zalaegerszeg
  3. Maribori Területi Levéltár, Maribor

A megvalósítás éve: 1996, 1998–2005, 2007–2015, 2018

Helyszín: Vas és Zala megyei, valamint Muravidéki határmenti települések

1996: Gornji Lakoš (Felsőlakos, Szlovénia), Dolnji Lakoš (Alsólakos, Szlovénia), Gaberje (Gyertyános, Szlovénia), Zalabaksa, Kerkabarabás

1998: Dobrovnik (Dobronak), Žitkovci (Zsitkóc), Zalaszombatfa, Resznek, Lendvajakabfa

1999: Motvarjevci (Szentlászló), Prosenjakovci (Pártosfalva),

Kobilje (Kebeleszentmárton), Velemér, Gödörháza, Magyarszombatfa

2000: Berkovci (Berkeháza), Čikečka vas (Csekefa) Szentgyörgyvölgy, Márokföld

2001: Krplivnik (Kapornak), Domanjševci (Domonkosfa), Kercaszomor, Bajánsenye>

2002: Radmožanci (Radamos), Nemesnép, Magyarföld

2003: Lendava (Lendva), Hodoš (Hodos), Kisrákos, Nagyrákos, Pankasz, Őriszentpéter

2004: Velika Polana (Nagypalina), Banuta (Bánuta), Felsőszenterzsébet, Alsószenterzsébet, Ramocsa

2005: Čikečka vas (Csekefa), Dolenci (Dolány), Apátistvánfalva,

Orfalu, Kétvölgy

2007: Gaberje (Gyertyános), Črenšovci (Cserföld), Alsószölnök,

Szakonyfalu, Szentgotthárd

2008: Mala Polana (Kispalina), Petišovci (Petesháza), Páka

2009: Čentiba (Csente), Felsőszölnök

2010: Turnišče (Bántornya), Páka, Csömödér, Ortaháza, Kányavár, Pördefölde

2011: Nedelica, Csörötnek, Magyarlak, Rábagyarmat

2012: Dolina (Völgyifalu), Szentkozmadombja

2013: Čepinci (Kerkafő), Markovci (Marokrét), Apátistvánfalva, Kétvölgy, Orfalu

2014: Gomilica (Lendvaszentjózsef), Szécsisziget és Iklódbördőce

2015: Fiksinci (Kismáriahavas), Kercaszomor

2018: Bogojina (Bagonya), Rédics

NKA támogatás összege: 8.206.000.- Ft

A projekt leírása:

Az 1991. óta minden évben megrendezett szlovén–magyar ifjúsági Nemzetközi Levéltári Kutatótábor az elmúlt évtizedekben túlnyomórészt az NKA támogatásának köszönhetően valósulhatott meg.

A határokon átnyúló együttműködés keretében, az MNL Vas Megyei Levéltára, az MNL Zala Megyei Levéltára és a Maribori Területi Levéltár partnerségében szervezett program lebonyolításához alkalmanként a lendvai Magyar Nemzetiségi Művelődési Intézet és a szlovéniai Muravidéki Magyar Nemzeti Önigazgatási Közösség is technikai segítséget nyújtott. A hazai, sőt nemzetközi viszonylatban is különleges és egyedülálló kezdeményezést a tábor létrejöttének időszakában a Nemzetközi Levéltári Tanács és a Strasbourgban székelő Európa Tanács is figyelemmel kísérte.

A tábor alapvető célja olyan írásos, történeti dokumentumok feltárása, összegyűjtése és bemutatása, amelyek a határ menti falvak életére, kapcsolatrendszerére, illetve a magyar és szlovén nemzetiség együttélésére, egymáshoz való viszonyára vonatkozó információkat tartalmaznak. A szervezők kiemelt feladatnak tekintik az Őrség és a Muravidék történetére vonatkozó források feltárását, a térség múltjának jobb megismerését.

A szlovén és magyar levéltáros szakemberek, valamint a történelem iránt érdeklődő középiskolás diákok részvételével zajló táborban minden évben 20 fő vesz részt. A közel egy hetes nyári tábor mindig két részre oszlik, az egyik felében a szlovéniai oldalon, a szlovén kollégák szervezésében történik a kutatás, a másik szakaszban Magyarországon zajlik a gyűjtőmunka. A 12 diák (6 magyarországi és 6 szlovéniai) közös munkáját, a nyelvi-kommunikációs nehézségek leküzdését segíti, hogy a résztvevők között akadnak magyarországi szlovén, illetve szlovéniai magyar származású fiatalok is. A táborozók tevékenységét pedagógiai ismeretekkel rendelkező levéltáros szakemberek irányítják.

A munka során a kutatók a térség előre kiválasztott falvait járják végig és a helyi lakosokkal történő közvetlen kapcsolatfelvétel útján igyekeznek a magánkézben lévő iratokat, dokumentumokat összegyűjteni. A kutatás jelentőségét növeli, hogy az így előkerülő iratanyagok olyan forrásanyagot jelentenek, amelyek egyébként a levéltári állományba soha nem kerülnének be, mert nem hivatalos szervek, hanem magánszemélyek őrzik őket. A több évtizedes szakmai munka eredményeként, a fellelt iratoknak (pl. háborús levelezések, földtulajdoni viszonyokat bemutató iratok, peres iratok, származási dokumentumok, fényképek, stb.) köszönhetően jelentősen bővültek a térség történetére vonatkozó ismeretek, számos tudományos publikáció és forrásközlés látott napvilágot.

A szlovén és magyar diákok együttes táboroztatása és közösen végzett kutatómunkája elősegíti a különböző nyelvterületeken élő nemzetiségek nyelvének elsajátítását és megőrzését, valamint egymás kultúrájának megismerését. A tábor erősíti a résztvevők tolerancia-készségét, hatékonyan szolgálja a nemzetek közötti történelmi megbékélés ügyét is. A nyelvtanulás, nyelvgyakorlás mellett a rendezvény hasznos elméleti felkészítést ad a diákoknak a dokumentumok összegyűjtése, elemzése, feldolgozása és forrásértékük vizsgálata révén. A táborban végzett munka, illetve az itt szerzett tapasztalatok több esetben meghatározó jelentőségűnek bizonyultak a diákok későbbi továbbtanulása, pályaválasztása alkalmával.

Jellemző adatok (résztvevők száma): 380 fő (évente 20 fő)

A pojekthez kapcsolódó, a továbblépést lehetővé tevő link(ek)

http://www.vaml.hu/Tabor.html


A pályázati beszámoló Hungaricana-linkje:

2015