A projekt megvalósítója, a támogatott intézmény, szervezet: Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára

Megvalósítás éve: 2014–2015

Helyszín: MNL Fejér Megyei Levéltára, Székesfehérvár, Szent István tér 2–3.

NKA támogatás összege:6.000.000 Ft

Projekt leírása:

A Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára műemléki épületegyüttesének teljes körű rekonstrukciója 2013 decemberében befejeződött. Az épület és a raktárak teljes körűen megújultak, új, impozáns közösségi terek kerültek kialakításra. Az intézmény kutatóterme is a legmodernebb kialakítású, tágas és megfelelő fényviszonyokkal rendelkező helyiség, amely egyszerre 24 kutató fogadására alkalmas. A megújult épületben a modern kutatótermi helyiség – funkcionálisan az elégtelen bútorok és eszközök miatt – csak korlátozottan volt használható. Hiányzott a 21. századi elvárásoknak megfelelő internet elérési lehetőség is, a végpontok kialakítása ugyan megtörtént, de a wifi router beszerzése elmaradt.

Kutatóterem A levéltár legfontosabb közösségi tere a kutatóterem, amely az intézmény leglátogatottabb része, ezért annak felszereltsége, látogatóbarát kialakítása a levéltári összbenyomás tekintetében alapvető fontosságú. A sikeres pályázatnak köszönhetően a kutatóterem teljes körűen megújult, az épület kialakításával harmonizáló, modem és reprezentatív közösségi tér jött létre. A fejlesztés segítségével lehetővé vált az egyre inkább elterjedő elektronikus, adatbázis alapú, on-line kutatási lehetőségek elérése is. A pályázat segítségével beszerzett bútorok stílusukban, anyaghasználatukban, komfort fokozatukban jól illeszkednek a levéltár egészéhez. Biztosítják a folyamatos, hosszú távú használatot, a fokozott igénybevételnek ellenállnak. A kutatói asztalokon, székeken túl, a kutatószolgálatot ellátó kollégák bútora is cserére került. Beszereztük a kutatói szekrényeket, amelyek zárható résszel is rendelkeznek, ahol az iratanyag biztonságosan tárolható. A helyiségben két könyvszekrény is elhelyezést nyert a kézikönyvek tárolása céljából. A kutatóteremhez kapcsolódó előtérben zárható szekrényeket és fogas falat helyeztünk el, melyek a kutatók személyes tárgyainak elpakolását segítik. A teremben a pályázat segítségével beszerzett wifi működik, amelyen keresztül saját eszközzel tudnak a kutatók a világhálóra csatlakozni. Megoldódott a kutatóterem árnyékolása, amely állományvédelmi szempontokon túl a kutatók komfortérzetét is fokozta. A székek alá padlóvédőket vásároltunk, amelyekkel a svédpadló állagát tudjuk védeni. A kutatótermi asztalokra helyi fényforrásokat (asztali lámpákat) helyeztünk el, melyek szintén a kutatók munkáját segítik.

Előadóterem Az intézmény rendelkezik egy 60-80 fő befogadására képes előadóteremmel is. A reprezentatív terem ólombetétes ablakai a megye nemességének címereit ábrázolják. Restaurálásukat követően ebbe a helyiségbe kerültek elhelyezésre a műemléki levéltári tárolók, szekrények is. Az intézmény nem rendelkezett a terem berendezéséhez szükséges székekkel, előadói asztallal és hiányoztak a technikai eszközök (projektor, vászon, wifi router) is. A pályázat keretében vásároltunk székeket (50 db), asztalokat, előadói asztalt és beszereztük a technikai eszközöket is. A kutatóterem és az előadóterem bútorai, székei egymással stílusukban, színvilágukban harmonizálnak, így szükség esetén, nagyobb létszámú rendezvény során lehetőség van a székek áthelyezésével az előadóteremben akár 80 fő fogadására is. A teremben a vetítővászon és a projektor segítségével a konferenciák és az oktatások zavartalanul lebonyolíthatóak.

Kiállítóterem Túlzás nélkül állítható, hogy a levéltár kiállítóterme a város egyik legszebb kiállítási helye. A külön utcai bejárattal rendelkező terem ideális helyszíne az intézményi vagy akár a vendég kiállításoknak. A korábban kápolnaként funkcionáló helyiség mennyezetét freskók díszítik, a burkolatok az eredeti formájában állították helyre. A terem világítása is a kiállítási funkcióra lett optimalizálva. A pályázat segítségével kiállítási vitrineket, tárlókat és falra szerelhető, illetve lábon álló kiállítási tárlókat szereztünk be. Ezen eszközök segítségével már több kiállítást valósítottunk meg az elmúlt időszakban és reményeink szerint még hosszú időn át fogják ezek az eszközök az intézmény céljait szolgálni. A különféle rendezvények alapvető kellékei a megállító táblák is, amelyek beszerzésére szintén lehetőség nyílt.

A Magyar Nemzeti Levéltár Fejér Megyei Levéltára hosszú évek után méltó körülmények között nyert elhelyezést. Az intézmény kutató-, előadó- és kiállítótermének bebútorozás iránti igény nem volt öncélú, ezek mind közösségi érdekeket szolgálnak. Az elmúlt időszak rendezvényei, kiállításai is azt bizonyítják, hogy a bútorok, tárlók egyéb segédeszközök beszerzése a közösség érdekeit szolgálta. A legfontosabb közösségi tér, a kutatóterem berendezése a kutatók kényelmét, munkakörülményeinek javulását és állományvédelmi célokat is megvalósított.