A projekt címe: Esztergom város és vármegye történetének bemutatása 1895-1914, időszaki kiállítás és levéltári órák

A projekt megvalósítója: MNL Komárom-Esztergom Megyei Levéltára, Esztergom

A megvalósítás éve: 2013-2014

Helyszín: MNL Komárom-Esztergom Megyei Levéltára, Esztergom, Magyarország

NKA támogatás összege: 600.000.- Ft

A projekt leírása:

Az időszaki kiállítás a 19. század végétől az első világháború kitöréséig dolgozta fel Esztergom vármegye és Esztergom város történetét. Az 1867 -es kiegyezés után a város és a vármegye életében is nyugalmasabb időszak következett, számos jelentős évfordulóval és ünnepséggel, mely egyfelől fejlesztéseket eredményezett a városban, másrészt alkalmat teremtett az ünneplésre, bálokra és társasági eseményekre. Ennek is köszönhető, hogy pezsgő kulturális élet bontakozott ki, amit elsősorban a századvégen népszerűvé váló egyesületek fogtak össze. Korszerűsítés, fejlesztés, építkezés határozta meg a századforduló mindennapjait, ami az életminőség javulását is eredményezte.
A kiállítás hat nagy egységben követte a századfordulós kisváros és a vármegye életét:

  1. Esztergom város és vármegye közigazgatása
  2. Városegyesítés 1895
  3. Jelentős fejlesztések a századfordulón
  4. Városiasodás - a nagy építkezések és korszerűsítések évtizedei
  5. Pezsgő kulturális élet a századfordulón
  6. Sport, szórakozás

A tárlatra készített látványos tablókat eredeti iratok illusztrálták és tárgyi emlékekkel színesített életképek egészítették ki. A kiállításunkkal a fiatalabb generációt is sikerült megszólítani, több szintű (korosztály szerinti) levéltár-pedagógiai foglalkozásokat tartottunk, melyeket az alábbi főbb tematika köré csoportosítottunk:

I. Esztergom város és vármegye közigazgatása, Esztergom a prímási székhely.
A diákok megismerkedtek a vármegye és a város mozgalmas közigazgatási életével és Esztergom városának 1895-ös egyesítésével. Emellett ismereteket szerezhettek az egyházi életben bekövetkezett változásokról is.

II. Infrastruktúra és gazdaság. Jelentős fejlesztések a századfordulón.
A diákokkal áttekintettük a vármegyei vasúthálózat 19. század végi kiépülését és az Esztergomot Párkánnyal összekötő Duna-híd megépítését, illetve ezeknek a fejlesztéseknek a hatását a terménypiac forgalmára és a gazdasági életre.

III. Városiasodás – a nagy építkezések és korszerűsítések évtizedei.
A századfordulóra számosjelentős – többségében ma is látható – épülettel gazdagodott a város, továbbá sor került a közvilágítás korszerűsítésére és az ivóvízhálózat kiépítésére is. A katonaság elhelyezését és létszámának növelését pedig az 1899-ben felépített kaszárnya tette lehetővé.

IV. Pezsgő kulturális élet a századfordulón.
A gazdasági és társadalmi változások eredményeképpen pezsgő kulturális élet tanúi lehettek a századfordulón élő polgárok. A tanulókkal áttekintettük a szórakozási és a művelődési lehetőségek színtereit, mely során új ismereteket szereztek a kávéházról, az egyesületekről és a legényegyletről.

Az órák rendkívül népszerűek voltak az esztergomi és az Esztergom környéki alap- és középfokú oktatási intézményekben, amit igazol, hogy rövid idő leforgása alatt 16 iskolai csoportot fogadtunk. Meglátásunk szerint a tanórán kívüli foglalkozások különlegességét az adta, hogy a diákok nem a tantermi-iskolai keretek között, hanem egy egészen más közegben ismerhették meg szülővárosuk és lakókörnyezetük történetét, illetve szerezhettek arról átfogóbb ismereteket. A levéltári órákon a felelős állampolgári magatartástól a köz- és helytörténeti ismereteken át, a retorikai fogásokig sokféle kompetencia fejlesztésére nyílt lehetőség. Az általános iskola alsó tagozatosai játékos feladatlap kitöltésével, képfelismeréssel, és kézműves foglalkozás keretében tanultak, a középiskolások pedig a korosztályuknak megfelelő feladatlap kitöltésével, rövid előadás felvezetésével, szituációs játék keretében vettek részt az órákon.

Jellemző adatok (látogatószám, levéltári órákon résztvevők száma):Az ingyenesen látogatható kiállítást 1978 fő tekintette meg, a levéltári órákon pedig 333 fő vett részt.

A projekthez kapcsolódó, a továbblépést lehetővé tevő link(ek)

http://mnl.gov.hu/mnl/keml/virtualis_kiallitas/boldog_bekeidok_esztergom_varos_es_a_varmegye_a_19_20_szazad_fordulojan