A projekt megvalósítója: Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Megyei Levéltára, Salgótarján

A megvalósítás éve: 2017.

Helyszín: Salgótarján (Magyarország), Magyar Nemzeti Levéltár Nógrád Megyei Levéltára

NKA támogatás összege: 806.700.Ft

A projekt leírása:

A rendezvény címe a „Boldog Nógrád vármegyeiek”, mely a dualizmus-kori Nógrád meghatározó személyisége, Mikszáth Kálmán egyik novellájának a címe. Fontos célkitűzés volt, hogy a történelem és a művelődéstörténet iránt érdeklődők ráérezhessenek arra a miliőre, ami miatt még ma is sokszor emlegetjük: „oh, azok a boldog békeidők”. E program során a levéltár tudományos tevékenységének bemutatására és a raktárak mélyén őrzött források szakszerű formában történő megszólaltatására is törekedtünk, hogy minden korosztályt megérintsen a kor szelleme.

A rendezvényen a földszinti kiállítótérben a királylátogatás legfőbb, elhagyhatatlan eleme, a diadalkapu korhű másolata fogadta a látogatót, továbbhaladva a tablókon és a kiállítási vitrinekben mutattuk be a királylátogatás hangulatát, mely nyomon követhető levéltári forrásokban, s tükröződik a korabeli sajtótermékekben is. A kiállítást Dr. Manhercz Orsolya, (történész, egyetemi adjunktus, ELTE BTK) nyitotta meg és mutatta be.

Erzsébet királyné, I. Ferenc József felesége hihetetlen népszerűségnek örvendett a dualizmus-kori Magyarországon. A kor divatját meghatározó személyiségként Erzsébet ruhái nagyon népszerűek voltak, a divatlapok rendszeresen foglalkoztak a megjelenésével. Az érdeklődők 8 Sisi ruharekonstrukciót tekinthettek meg, melyek a gödöllői Czédly Mónika divattervezőnek köszönhetőek. A háttérben, a hangulat alátámasztásaként, egy kamara-kiállítás keretében felvonultattuk az Erzsébet-kultusz Nógrád megyei vonatkozású dokumentumait.

Mikszáth Kálmánt - aki nem vetette meg a kulináris élvezeteket - az olvasóközönség a vendéglátás krónikásaként is ismeri. Kedvence volt írásaiban, de étkezéseiben is, a hagyományos palóc étel, a kapros-túróslepény. Tiszteletére készítette el Gundel János az első „Palócleves”-t. A közönséget egy korabeli étlap segítségével repítettük vissza a korszak világába. Az ebéd alkalmával három fogás „lépett fel a gasztro-történelem színpadára”, hogy az érdeklődők megkóstolhassák: a Mikszáth Kálmán számára oly ízletes töltött káposztát és kapros-túróslepényt, valamint a tiszteletére alkotott „Palócleves”-t.

A korabeli irodalmi élet, a szalonok, kávéházi kultusz miliőjét színészek közreműködésével keltettük életre. Ezt követően került sor Dr. Gréczi-Zsoldos Enikő (nyelvész, egyetemi adjunktus, Miskolci Egyetem Btk.) és Dr. Bódi Györgyné (történész, a Balassi Bálint Megyei Könyvtár nyugalmazott igazgatója) beszélgetésére, mely a dualizmus korának művelődéstörténetére irányította a látogatók figyelmét. Megemlékeztek többek között Komjáthy Jenőről, aki nemcsak a megyében született, hanem Balassagyarmaton tanárkodott, s akit Ady és a Nyugat irodalmi törekvéseinek egyik előfutáraként tartanak számon. Röpke Ívek címen szépirodalmi lapot is szerkesztett. Ennek volt munkatársa Vay Sarolta (Sándor), akihez kapcsolódva szót ejtettek a nógrádi nőírók megjelenéséről is.

Jellemző adatok (látogatószám): 328 fő

A pojekthez kapcsolódó, a továbblépést lehetővé tevő link(ek)

http://mnl.gov.hu/mnl/nml/hirek/ferenc_jozsef_es_sisi_nogradban_beszamolo_a_leveltari_naprol

https://www.nool.hu/kultura/helyi-kultura/sissi-es-ferenc-jozsef-leveltarban-2049011/

A pályázati beszámoló Hungaricana-linkje: https://d137onc96kkj3w.cloudfront.net/media/uploads/reports/2015/mnl_n%C3%B3gr%C3%A1d_megyei_lev%C3%A9lt%C3%A1ra_204108_01399.pdf