A projekt megvalósítója: II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár, Miskolc

A megvalósítás éve: 2013.

Helyszín: II. Rákóczi Ferenc Megyei és Városi Könyvtár, Miskolc, 3530 Miskolc, Görgey Artúr u. 11.

NKA támogatás összege: 1.500.000,- Ft

A projekt leírása:

A II. Rákóczi Ferenc Könyvtár a projekt támogatásával olyan feladatok megvalósítására kapott lehetőséget, amelyek az összevont intézmény új imázsának kialakítását és a teljes intézmény népszerűsítését szolgálták.

Ennek a feladatkörnek egyik fontos része volt a könyvtár központi épületének információs övezetében található, 12 vitrinben megrendezett kiállítás, amely a 2013 januárjától közös intézményi keretben működő megyei és városi könyvtár valamennyi tagkönyvtárát és névadóinak bemutatását, új, egységes arculatának megismertetését tűzte célul.Intézményünk egyedi jellegzetessége, hogy a tagkönyvtárak névadói híres irodalmi, helytörténeti személyiségek, akik egyedi megkülönböztetést, sajátos arculatot biztosítanak könyvtárainknak. A kiállításban a tagkönyvtárak szolgáltatásai mellett a névadók bemutatására, a hozzájuk kapcsolódó szakirodalom és közvetve az olvasás népszerűsítésére is sor került.

Az új arculat megismertetését szolgálta a projekt részeként annak a nyomtatott kiadványcsomagnak az elkészítése, mely szórólapok, nagyméretű színes plakát és falinaptár megjelentetésével valósult meg. Valamennyi kiadványon új arculati elemként jelent meg a könyvtár új logója.   Az A/5-ös színes mappába a központi épület és a fiókkönyvtárak önállóan is használható szórólapjai kerültek be. A PR-elemekhez tartozott a partnerek körében ajándékozásra szánt új logóval, környezetbarát, újrahasznosítható anyagból készült, öko-reklámtáska is.

A nyomtatott kiadványok megjelentetése mellett jelentős hangsúlyt szántunk a sajtó- és média-megjelenéseknek, az új intézményt népszerűsítő Miskolci Naplóban megjelent fizetett hirdetés mellett a könyvtárról szóló 5 perces magazinműsort a Miskolci Televízió két alkalommal sugározta.  

A könyvtár honlapjának megújításában az új imázs mellett a napi kapcsolattartás, a 24 órás szolgáltatások, a katalógus és digitális tartalmak korszerű felületen történő elérhetővé tétele fontos cél volt. Az új honlap korszerű weblapszerkesztési technikával, új arculati elemekkel, friss és folyamatosan megújuló tartalmakkal szolgálja a könyvtár közeli és távoli használóit. A naponta akár több alkalommal is frissülő honlap (www.rfmlib.hu) mellett a megyei feladatokat átfogó és részletező megyei portálnak is a honlappal azonos szerkezetű átalakítása valósult meg (www.bazkonyvtar.hu). A honlap angol és német nyelvű, valamint akadálymentes verziója is elérhetővé vált a pályázatnak köszönhetően. A folyamatosan frissülő tartalomszolgáltatás eredményeként a könyvtár távhasználatainak száma a honlap megújulását követően növekedett. A honlapon keresztül elérhető katalógus a megye több mint 300 kistelepülési könyvtárának gyűjteményét, a portál számos megyei közoktatási intézmény iskolai katalógusának adatait és az intézmény egymilliót meghaladó gyűjteményét és szolgáltatásait közvetíti az érdeklődők számára.

A pályázat eredményeként a könyvtár szolgáltatásait népszerűsítő tevékenységek különböző formában és csatornákon összességében közel félmillió használat során jutottak el a célközönséghez.

Jellemző adatok (látogatószám, használat): kiállítás (3000), kiadványok (1650), sajtó- és média-megjelenés (80000),honlap-használat (386.000), összesen: 470.650