A projekt megvalósítója: Informatikai és Könyvtári Szövetség

A megvalósítás éve: 2017

Helyszín: Szeged, Gödöllő, Bakonybél

NKA támogatás összege: 3.020.000, - Ft

A projekt leírása:

Az 1997. évi CXL. törvény alapján a könyvtári szolgáltatások a kulturális alapellátás fontos építőkövei, s alappillérét jelentik a kulturális közösségfejlesztés, a közösségi innováció, a közösségi tervezés szakpolitikai céljainak. Átalakuló szakmai feladataink, a változó társadalmi környezet és elvárások, a könyvtárinformatikai és technológiai fejlesztések új feladatokat jelentenek a könyvtári szakma számára. A szakmai kompetenciák fejlesztésének egyik legfontosabb színterei a szakmai konferenciák, műhelynapok, továbbképzések.  Az eddig megvalósított programsorozatok bebizonyították, hogy a szakmai innováció, az egységes szemlélet kialakításának legfontosabb alkalmai ezek a találkozások. A „Jó gyakorlat” továbbadása, az egységes szemlélet kialakításának és megerősítésének nélkülözhetetlen formája a továbbképzés, mely egyaránt tartalmaz elméleti és gyakorlati ismereteket. Az egyes előadások megtartására az egyes témák szakértőit, a „jó gyakorlatokat” megvalósító intézmények vezetői és munkatársait, illetve külső szakértőket kérünk fel.

Az évi három műhelynap az Informatikai és Könyvtári Szövetség három tagozatának szervezésében valósul meg.

2017-ben a tagozatok javaslata alapján az alábbi témákat tűztük napirendre:

  1. Megyei Könyvtári Tagozat: Adatvédelmi területek a könyvtárakban – felkészülés az új szabályozásra a megyei könyvtárakban
    A könyvtárak történetileg olyan kulturális intézmények, amelyek hagyományosan információkat, adatokat feldolgozó és közvetítő feladatokat látnak el. Ennek során emberi, fizikai, pénzügyi és információs erőforrásokkal is gazdálkodnak, miközben a szolgáltatásaik információkhoz, adatokhoz, dokumentumokhoz és emberi kapcsolatokhoz kötődnek. Szervezetükben és működésük közben több területen is adatokat kezelnek, amelyek tárolása, kezelése többféle informatikai eszközön, integrált rendszerekben, megosztott felületeken, belső és külső hálózatokon valósul meg, az információtechnológia szinte valamennyi területét érintve. Az adatvédelmi kötelezettségekről szóló uniós szabályozás 2018. május 25-től hatályos (GDPR – EU 2016/679 Rendelete). Az erre való felkészülést és a szankciók elkerülését szolgálja az a kétnapos szakmai tanácskozás, amelynek során az Informatikai és Könyvtári Szövetség keretében működő Megyei könyvtári tagozat és annak képviselői előadások és közös gyakorlatok alapján megismerik az új jogszabály által érintett területeket.
  2. Városi Könyvtári Tagozat: Marketing a városi könyvtárakban, avagy a szerelmes olvasó
    A rendezvényen olyan új elméletekről és módszerekről hallhattak a résztvevők, melyek könyvtári környezetbe is kiválóan adaptálhatóak: a szeretetmárkák építéséről, az elkötelezett és aktív fogyasztóról, a rich és az online médiáról, az élménymarketingről, vagy a storytellingről. A rendezvény során a könyvtárosok új, innovatív ötleteket kaptak arra, hogy hogyan lehet trendivé tenni a könyvtárakat, hogyan tudjuk vonzóvá tenni a könyvtárlátogatást, hogyan lehet felébreszteni az emberekben a vágyat az olvasás és a könyvek, közvetve pedig a könyvtárak iránt, hogyan tudunk az olvasóval közös értékeket megfogalmazni, élményt nyújtani és előállítani, és reméljük, választ kaptunk arra a kérdésre, hogy az olvasók szívéhez merre vezet az út.
  3. Tudományos és Szakkönyvtári Tagozat: Kihívások, változások - a hazai tudományos és szakkönyvtárak feladatai az európai trendek mentén
    2017-ben elsősorban a jelen helyzet adta kihívásokat vették számba a kollégák, Állásfoglalást fogalmaztak meg a legégetőbb kérdésekről, így az Országos Könyvtári Rendszerről, az országos Open Access jogszabály lehetőségéről, a könyvtáros képzés, továbbképzés megújításáról, az EMMI Könyvtári és Levéltári Osztály megerősítéséről és a könyvtárak humánerőforrás gazdálkodásáról. Az ezt követő évben igyekeztek a szakkönyvtárak áttekinteni az eredményeket, megvizsgálták az európai trendeket és megfogalmazták a szakkönyvtári stratégia alapjait, mely elsősorban a közös együttműködésen és a megújulás fontosságán alapszik.

Jellemző adatok: Résztvevők száma összesen: 180 fő

Link: http://iksz.org.hu/dokumentumok/palyazatok-beszamolok