A projekt megvalósítója: Magyar Könyvtárosok Egyesülete, Budapest

A megvalósítás éve: 1993–2018

Helyszín: Magyarország városai az MKE Elnöksége döntése alapján

NKA támogatás összege: összesen: 76.721.500,- Ft

A projekt leírása:

A Magyar Könyvtárosok Egyesülete (MKE) a könyvtárosok és szakinformációs tevékenységet végzők, a könyvtárak és szakinformációs intézmények országos hatáskörű, civil, non-profit szervezete.  Az éves Vándorgyűlés az MKE központi rendezvénye. Az egyesület 1969 óta évente szervezi meg, vándorló helyszínekkel, az immár önálló fogalommá vált szakmai napokat.

A Vándorgyűlések célja

Az MKE Vándorgyűlései nagy szerepet játszanak a könyvtári szakma belső kohéziójának fenntartásában, a közös szakmai fellépés lehetőségének erősítésében, a korszerű munkamódszerek, kutatási eredmények bemutatásában.   Az évente megrendezésre kerülő vándorgyűlések, melynek vezérgondolatát, aktualitását mindig az egyesület elnöksége határozza meg az adott szakmapolitikai helyzetnek, stratégiai célnak, nemzetközi trendeknek megfelelően. A rendezvény minden szakágnak, szakmai területnek fórumot kínál, melyeken az érdeklődő tagság részt vehet, belepillanthat más, a tevékenységétől esetleg távolabb eső területek munkájába, találkozhat új módszerekkel, modern eszközökkel, fejlesztési lehetőségekkel, a tevékenységekben kulcsszerepet játszó személyiségekkel. Ezért olyan nagy az érdeklődés évről-évre a programok iránt és töretlen népszerűségnek örvend napjainkban is.

A Vándorgyűlések főbb eseményei

A Vándorgyűlések szakmai programja plenáris és szekció ülések keretében zajlik, ahol a résztvevők megvitathatják a könyvtári szakterületek kérdéseit, átadhatják tapasztalataikat.  A rendezvény ideje alatt szakmai kiállításra is sor kerül, amely kitűnő alkalom arra, hogy a könyvtáros társadalom az új, fontos kiadványokkal, szoftverekkel, berendezésekkel, termékekkel és szolgáltatásokkal, hazai és nemzetközi adatbázisokkal megismerkedhessen.  A szakmai programok mellett kulturális és turisztikai programok színesítik a rendezvényt, amelyek lehetőséget nyújtanak a vendéglátó város könyvtárainak, történetének, hagyományainak, s jelenének megismeréséhez.

A Vándorgyűlések ívét mindig a központi témaválasztás adja meg. Ehhez igazodnak a plenáris előadások, a szakmai, területi szervezeteink tevékenységébe is bepillantást engedő szekciós programok, kiállítások.

A Vándorgyűlések fontos eredménye a résztvevő könyvtárosok gondolatát összegző nyilatkozattételek, illetve „fontos mondatok”. Ezek az üzenetek hivatottak a vándorgyűlési szekciók programjait összegezni, a levonható stratégiai gondolatatokat közvetíteni a tágabb környezetünk, az egész társadalom felé.  

A Vándorgyűlések elismerései

A Vándorgyűlések a könyvtárosság ünnepének is tekinthetők, hiszen a legszélesebb szakmai közönség előtt kerülnek átadásra át az egyesület elismerései a kimagasló tevékenységet nyújtó tagoknak, a pályájuk elején már sikereket felmutató fiatal könyvtárosoknak és a legszebbnek ítélt könyvek kiadóinak.

A Vándorgyűlések résztvevői

A rendezvény alatt a 600-800 résztvevő behatóan megismerkedik a vendéglátó város, megye kulturális értékeivel, nevezetességeivel, amely így az országismeretnek, szakmai tanulmányútnak is kiváló alkalmat kínál. A résztvevői létszám évről évre növekszik, amely 2016-ban, illetve 2018-ban már a 800-at is meghaladta. Állandó meghívottjaink a határon túli magyar könyvtáros szervezetek képviselői is, hiszen a bárhol a világon magyar nyelven szolgáltató könyvtárak hálózatos együttműködése nemzeti érdek és az MKE sokat tesz ennek a kapcsolatrendszernek a fenntartásáért és fejlesztéséért. Ugyanakkor a nemzetközi és külföldi könyvtári szervezetek is képviseltetik magukat, demonstrálva azt az összetartást, amely a világ könyvtári hálózatának sajátja, hiszen szolgáltatásaink a világ minden pontján elérhetők ma már és minden könyvtár felelős is a rendszer által nyújtott szolgáltatások minőségéért.

Jellemző adatok (látogatószám): 6-800 fő/év, összesentöbb mint 17 ezer könyvtáros a 25 év alatt (Pl. 2015: 750, 2016: 845, 2017: 787, 2018: 804 fő)

A pályázati beszámolók linkjei:

2014

2016

2017