A projekt megvalósítója: Megyei és városi könyvtárak, egyházi könyvtárak, országos szakkönyvtárak, egyetemi könyvtárak, nemzeti könyvtár

A megvalósítás éve: 2012–2017

Helyszín:Magyarország könyvtárai

NKA támogatás összege: 207 366 085.- Ft

A projekt leírása:

A Közgyűjtemények kollégiuma 2012 óta nagy hangsúlyt fektet a könyvtárakban őrzött helyismereti sajtódokumentumok és tematikus gyűjtemények tömeges digitalizálására, archiválására, hozzáférhetővé tételére és egy adatbázisban való keresésére. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával kiépített Hungaricana portál lehetővé teszi, hogy a különböző közgyűjteményi intézmények (múzeumok, levéltárak, könyvtárak) kulturális örökségünket bemutató adatbázisai a nagyközönség számára is ingyenesen elérhető, böngészhető és kutatható legyen. A <Könyv- és dokumentumtár a 6 adatbázis egyike, több mint 10 millió szkennelt oldalt tartalmaz. A portál létrejöttében és az elektronikus dokumentumok közzétételében 33 könyvtári partner működik közre. A folyamatos projekteknek köszönhetően digitalizálásra kerültek helyi lapok, iskolai értesítők, hazai és határon túli folyóiratok, napilapok, egyházi kiadványok. Az adatbázisban megtalálhatók az MDP és MSZMP központi és megyei vezetőtestületi iratai, Budapest Székesfőváros közgyűlési jegyzőkönyvei, több egyetem vezető testületi ülései jegyzőkönyvei is. A digitalizálási projekt kiemelkedő része a nemzeti kulturális örökségünk különböző könyvtárakban őrzött régi könyves állománya, a Régi Magyar Könyvtár. 1879-ben Szabó Károly (1824-1890) kezdte el összegyűjteni az 1711 előtt megjelent magyar vonatkozású művek bibliográfiáját. Az adatbázisban jelenleg 1280 kötet érhető el, mindegyik kereshető és virtuálisan fellapozható, olvasható. A megyei és városi könyvtárakban rendszeresen gyűjtött helyi napilapok és helyismereti sajtódokumentumok digitalizálására 2015-2016 folyamán került sor, a munkafolyamatok során előírt 21. századi minőségi digitalizálásnak köszönhetően a teljes szöveg bármely kifejezésére lehet keresni, ezzel segítve a gyors, pontos tájékozódást.

A legutóbbi időszak kiemelt projektje a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár által megvalósított I. világháború befejezésének 100. évfordulója kapcsán, a Budapest Gyűjteményben őrzött helyismereti dokumentumok digitalizálása és közzététele. A projekt során digitalizált Budapesti czím – és lakásjegyzék 1916-os köteteinek adatai a Hungaricana portál Időgép adatbázisán keresztül érhető el. A korabeli legrészletesebb nagy felbontású térképek felhasználásával készült vektoros térkép segítségével tanulmányozható a város szerkezetének átalakulása, és a különböző korú térképeken egyszerre kereshető valamennyi egykorú név (utcák, terek, városrészek, épületek).

Jellemző adatok (látogatószám): átlagosan napi 4829 felhasználó, átlagosan napi 8089 keresés, a felhasználók 30% mobileszközökről böngészik a Hungaricanat.

Link: 

Hungaricana - Budapest Időgép

Hungaricana - Könyvtár