A megvalósítás éve: 2006–2018

A projekt megvalósítója: Informatikai és Könyvtári Szövetség

Helyszín:

  • Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár, Kecskemét
  • és Magyarország települései

A projekt leírása:

Ma már egyre kevesebben lepődnek meg, ha a könyvtárakban egészen apró babákkal is találkoznak. Az Informatikai és Könyvtári Szövetség először 2007-ben, a Babaolvashow keretében – a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár javaslata alapján – kezdeményezte, hogy a könyvtárak alakítsanak ki bababarát területeket. Az „Együtt a társadalomért” megállapodásban is rögzítettük ezt, amihez több kormányzati szerv és civil szervezet csatlakozott: Oktatási és Kulturális Minisztérium, Nemzeti Kulturális Alap, Szociális és Munkaügyi Minisztérium, Országos Tisztiorvosi Hivatal, Magyar Védőnők Egyesülete, Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara, egyszervolt.hu.
Azóta egyre több helyen kerül sor bababarát környezet kialakítására, s az alapszolgáltatások közé beépült az apróságokkal való szakszerű foglalkozás. A három éven aluliak megjelenése a könyvtárakban nem csak a babák értelmi-érzelmi fejlődését segíti, de bővíti a kismamák tanulási, tájékozódási lehetőségeit. A kicsik így korán megtapasztalhatják, hogy a könyvtár egy nyugodt, biztonságos hely, ahol jól érzik magukat és ahol rengeteg az érdekes felfedeznivaló.
A huszonöt évre szóló „Legyen jobb a gyermekeknek!” Nemzeti Stratégia (2007-2032) megfogalmazza, hogy a gyermekvállalás az egész társadalom számára érték. A koncepció kiemeli, hogy minden eszközzel biztosítani kell a gyermek jogát olyan életszínvonalhoz, amely lehetővé teszi kellő testi, szellemi, lelki, erkölcsi és társadalmi fejlődését. A könyvtár, mint kulturális közszolgáltató intézmény sokféle szolgáltatással tud hozzájárulni a Stratégiában szereplő fontos célhoz, a gyermekek esélyeinek javításához.
2007 óta több könyvtár elnyerte a Szoptatást Támogató Nemzeti Bizottság által adományozott „Bababarát terület” címet is. Szerencsére sok kistelepülésen is természetes, hogy van egy nyugodt hely, ahol a babák a nekik szóló lapozókkal, képeskönyvekkel, fejlesztő játékokkal ismerkedhetnek. Számos helyen kerültek beszerzésre a pelenkázáshoz és szoptatáshoz szükséges tárgyak: pelenkázóasztal, szoptatózsámoly, szoptatópárnák, járóka, kiságy. Ezeken kívül a könyvtárak szem előtt tartják, hogy a kicsiknek a fejlettségüknek megfelelő tapasztalatokat biztosító biztonságos tárgyi környezetre van szükségük. Pályázati támogatással többféle fejlesztő játék is került a könyvtárakba. Ezek segítik a finommozgások, a manuális készségek fejlődését, a társas babakapcsolatok kialakulását, a sérült gyerekekkel való találkozás pedig már korán megalapozza a másság elfogadását.
A tárgyi feltételek megteremtésén túl kezdettől fogva fontosnak tartottuk, hogy a babák értelmi-érzelmi fejlesztésére, a szülők tanítására is kellő figyelem irányuljon. Sok helyen a gyerekkönyvtáros kollégák készültek fel erre a szép feladatra, és tematikus babafoglalkozásokkal várják rendszeresen a családokat. Játékos formában tanítják a felnőtteket versekre, gyerekdalokra, höcögtetőkre, mondókákra. A népi irodalmi szövegek mellett kortárs szerzők művei is felhasználásra kerülnek. Közben ellátják a felnőtteket hasznos, gyakorlatias munícióval arra vonatkozóan, hogy otthoni tevékenységükben milyen mondókaanyaghoz nyúljanak, azokat hogyan játsszák a babáikkal. Felelevenítik azokat az ölbeli játékokat, altatókat, amelyek régen szájról szájra öröklődtek, ezáltal hagyományt őriznek, közösséget teremtenek.
Sok helyen a babafoglalkozások szerves része a bábjáték, a zenehallgatás, a könyvbemutató, mindezekkel a könyvtárakban közszolgáltatásként tudatos olvasóvá nevelés történik. A babafoglalkozásokon a felnőtteknek lehetősége van a szülőtársakkal való találkozásra, tapasztalatszerzésre, közös tanulásra. A kismamák a legtöbb helyen Baba-mama klub néven alkotnak kisközösséget, ahol a közös mondókázás mellett meghívott szakemberek segítik tanácsaikkal, friss információkkal a családokat.
2010 óta évente kerül sor a Babaolvasó országos szakmai napra, ahol a három éven aluliakkal való tartalmas foglalkozások előkészítéséhez, lebonyolításához kaphatnak módszertani segítséget, ötleteket, háttérismereteket a gyermekkönyvtárosok. Ennek tartalmi előkészítését a Katona József Könyvtár vállalta. Több alkalommal a helyszín is Kecskeméten volt, de jártunk már a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi és Budafoki Könyvtárában, valamint a Kiskunfélegyházi Petőfi Sándor Városi Könyvtárba Szegeden a Somogyi Károly Városi és Megyei Könyvtárban és Tatabányán, a József Attila Megyei és Városi Könyvtárban is.
A babakonferenciákon egyrészt országosan ismert előadók osztják meg velünk ismereteiket, legújabb kutatási eredményeiket, másrészt lehetőség van a helyi programok, kezdeményezések bemutatására is.
Az intézmények országszerte arra törekszenek, hogy minél szélesebb körben legyenek ismertek a babáknak nyújtott ingyenes szolgáltatások. Szeretnénk, ha egyre több helyen sikerülne eljutni a nehéz sorsban élő családokhoz is, akiknek különösen nagy szükségük van arra, hogy a sokszor ingerszegény környezetből ki lehessen mozdítani a fiatal szülőket gyermekeikkel együtt. Ebben számítunk a civil szervezetekkel, egészségügyi intézményekkel való együttműködésre is.
A kismamák megszerették a Babaolvasó füzetet, amelyet Marék Veronika Janikovszky Éva-díjas írónő rajzos közreműködésével a kecskeméti könyvtárosok készítettek.  Ennek grafikai elemeivel összhangban készült el a Babaolvasójegy, a kismamáknak szóló, hasznos honlapok elérhetőségét tartalmazó, évről évre megújuló Baba-web, és a mondókás Könyvtári mérőke többféle variációja. Országosan nagy sikert arat a zsinórfüles papírtasak, amiben a bababarát könyvtárakat hirdető promóciós anyagok az első könyvtárlátogatás alkalmából átadhatók a családoknak.
2010-ben „megmozdultak” s valódi babafotókkal egészültek ki Marék Veronika babafigurái. A Gryllus Vilmos zenéjére szerkesztett animáció szövegét a Babaolvasó füzet adja. A kisfilm változatos módon használható a babaprogramok népszerűsítésére.

Lovász Andrea gyermekirodalom kutató így ajánlja a bababarát szolgáltatásokat:

„Ha a könyv nem megoldandó feladatot, legyőzendő akadályt jelent, hanem kalandot és játékot, akkor a könyvekhez való vonzódás, kötődés nagy valószínűséggel egész életre kialakul. ... Ha pedig a könyv, a könyvekkel való ismerkedés, foglalkozás nemcsak fizikális, hanem valódi szellemi, érzelmi élménnyé válik, akkor az olvasóvá nevelésnek nyert ügye van – pontosabban az olvasóvá nevelés már meg is valósult, hiszen célja éppen ez: gyerek és könyv életre szóló barátságot kössenek.”

Ehhez az életre szóló barátsághoz igyekeznek hozzájárulni a bababarát könyvtárak több, mint egy évtizede. Ezt egyetlen könyvtár sem tudja költséghatékonyan, egységesített formában maga elérni, csak országos összefogással valósítható meg. Erre vállalkozik több  mint egy évtizede az Informatikai és Könyvtári Szövetség az NKA támogatásával.

Jellemző adatok: A bababarát szolgáltatások népszerűsítéséhez 1.535.800 db promóciós anyag készült (Babafüzet: 380 000; Babaolvasójegy: 430 000; Hívogató képeslap: 350 000; Könyvtári mondókázó: 80 000; Babamérőke: 175800; Babaweb: 40 000; Babatasak: 75000)